Blokada na granicy z Polską: Eksport Ukrainy spadł o 40%

W wyniku zablokowania granicy ukraińsko-polskiej eksport przez te punkty kontrolne spadł o 40%, a budżet państwa Ukrainy stracił 9,3 miliarda hrywien z powodu niepłacenia opłat celnych.

O tym oświadczył na antenie programu „Jedini Nowyny” przewodniczący Komisji Najwyższej Rady Najwyższej ds. finansów, polityki podatkowej i celnej – relacjonuje korespondent Ukrinform.

„Bez wątpienia jest to potężny cios dla naszej gospodarki i naszego eksportu… Mamy 40% redukcję eksportu przez odpowiednie przejścia graniczne. Mamy oświadczenie przewoźników o stratach na poziomie 400 mln euro tylko w pierwszych dwóch tygodniach tej blokady… A jeśli mówimy o budżecie, to na podstawie wyników listopada możemy jednoznacznie stwierdzić, że budżet stracił UAH 9,3 mld z powodu niepłacenia opłat celnych. To ogromne pieniądze, których armia nie dostała, a których dziś bardzo potrzebujemy” – powiedział poseł.

Według niego dzisiaj osiągamy wyniki gorsze od planu celnego o 19%, chociaż w październiku osiągnięto lepsze wyniki.

„Rządy tych krajów (w których przewoźnicy blokują granicę – przyp. red.) nie powinny czekać, aż sytuacja stanie się krytyczna. Powinni zrozumieć, że ta sytuacja ich uderza. Osłabiając Ukrainę, wzmacniają naszego wspólnego wroga i powodują, że uderza on z większą siłą w ich gospodarki. Biorąc pod uwagę fakt, że blokady dokonują marginalne siły polityczne, które zdecydowanie nie reprezentują większości w tych krajach, jestem przekonany, że na tym tle nie trzeba bawić się w politykę, ale przestrzegać europejskiego prawa, które umożliwia swobodny przepływ pojazdów na terytorium UE” – podkreślił szef komisji parlamentarnej.

Jak podaje Ukrinform, 6 listopada polscy przewoźnicy rozpoczęli blokowanie ruchu ciężarówek w pobliżu trzech największych przejść kontrolnych na granicy z Ukrainą: „Korczowa – Krakowiec”, „Hrebenne – Rawa-Ruska”, „Dorohusk – Jagodzin”. Wśród głównych żądań jest przywrócenie praktyki zezwoleń dla ukraińskich przewoźników, anulowanych umową z Unią Europejską do 30 czerwca 2024 roku. Protestujący chcą rozwiązania porozumienia.

23 listopada polscy rolnicy przyłączyli się do protestu i wysuwając swoje żądania rozpoczęli blokowanie ruchu transportu towarowego na punkcie kontrolnym „Medyka – Szeginie” pod Przemyślem.

1 grudnia o godzinie 16:05 słowacki związek przewoźników rozpoczął blokowanie ruchu ciężarówek przez przejście graniczne Użhorod – Wysznie Niemieckie na granicy z Ukrainą.

Od rana 5 grudnia ruch ciężarówek przez punkt kontrolny „Użhorod – Wysznie Niemieckie” jest odblokowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *